0

نکاتی پیشنهادی در آموزش نقاشی به کودکان 9 تا 11 ساله

  • 2021/04/4
  • محمود رنجبرمحمود رنجبر

در این مقاله قصد داریم تا با توجه به تجربیاتی که در کلاسهای آموزشی برای کودکان در سنین مختلف داشته ایم .پیشنهادهایی برای آموزش تاثیرگذارتر نقاشی به کودکان 9 تا 11 ساله خدمتتان ارایه نماییم . کودکان در این مقطع سنی  علاقه زیادی به نقاشی‌های رئال یا همان واقع‌گرایانه پیدا می‌کنند و پس از مدتی لازم است آنها را با روش های جدید آموزش نقاشی آشنا کنید تا نه تنها انگیزه‌ی خود را از دست ندهندبلکه انگیزه ی بیشتری هم پیدا کنند.

در نقاشی روی موضوعات و اجسام فضایی بیشتر تمرکز نمایید .

معمولا کودکان در این سنین از به تصویر کشیدن طرح ها و نقاشی های پرسپکتیو، یا به عبارتی عمق بخشی به اجسام و دیگر موضوعات فضایی لذت زیادی می‌برند. آن‌ها در کشیدن نقاشی شروع به کشیدن خط افق، تداخل اشیا و جزئیات دقت بیشتری می‌کنند. شما می توانید به کودکان یک سری نقاشی‌های فضایی پیشنهاد کنید. مثلا طراحی کردن یک جسم از ابعاد و زاویه‌های مختلف. چند شکل هندسی دارای رنگ خنثی را نزدیک یکدیگر قرار دهید تا با نقاشی کردن آن‌ها کودک هنر جو بتواند سایه زدن را نیز تمرین کند. بگذارید اشیای زیادی را در معرض دید خود قرار دهد و از آن‌ها نقاشی بکشند.

نسبت را از طریق نقاشی چهره به آن‌ها بیاموزید.

یادگیری نسبت آناتومی پایه یکی از مشکل‌ترین مسائل در آموزشهای طراحی به مبتدیان و هنرجویان کم سن و سال می باشد. اغلب هنرجویان در جلسات نخست سر و چشم‌ها را بزرگ‌تر از آن‌چه هست می‌بینند و نیز جای چشم‌ها را در صورت بالاتر در نظر می‌گیرند. ابتدا به کودکان نسبت آناتومی اصلی چهره را بیاموزید، سپس به هر یک آینه‌ای داده و از آن‌ها بخواهید خودشان را نقاشی کنند. در مرحله و آموزش بعدی پهر یک از کودکان باید به نوبت برای دیگران ژست بگیرد و به عنوان سوژه در مقابل دیگران قرار بگیرند و بقیه هنرجویان از او طراحی نمایند البته باید طرح‌های سریع انجام بدهند.