0

روانشناسی شخصیت با استفاده از رنگها

  • 2021/04/26
  • محمود رنجبرمحمود رنجبر

به طور کلی عموم روانشناسان بر این باور هستند که رنگ و رنگهایی که مورد علاقه  هر شخص نشان دهنده ی تیپ شخصیتی و بیانگر خصوصیات اخلاقی و روانی آن فرد است .

بعبارتی رنگی که شما به آن علاقه مندید ، خصوصیات شخصیتی شما را بازگو می کند .در واقع  همه ما می دانیم که رنگ ها نقش مهمی در روان شناسی ذهن مردم ایفا می کنند. اگر باور ندارید؟ به پادشاهی دوران ویکتوریا نگاه کنید، آنها از رنگ هایی چون بنفش و قرمز به عنوان نماد ثروت خود استفاده می کردند . حتی امروزه هم رنگ های مختلفی برای نشان دادن احساسات مختلف استفاده می شوند.ما در این بخش از نمناک شما را با شخصیت شناسی رنگ ها یا بعبارتی روانشناسی رنگها آشنا میکنیم پس برای شناخت شخصیت رنگ مورد علاقه تان با دقت با ما همراه شوید.

روش تست انتخاب رنگ برای شخصیت شناسی

البته از چند روش می توان این تست شخصیت شناسی را انجام داد مثلا با استفاده از کارت های رنگی که به همین منظور در بازار موجود هست یا با استفاده از مقوی های رنگی . ولی در دسترس ترین ابزار برای این کار می تواند مدادهای رنگی یا مداد شمعی رنگی باشد الیته مدادها باید بصورتی باشند که هر فرد دارای مجموعه ای کامل از یک مجموعه رنگ (سیاه، سفید، قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش و قهوه ای) داشته باشد، در ادامه ی جلسه، تمام مداد رنگی یا مداد شمعی های رنگی را مخلوط کنید و از هر شرکت کننده بخواهید تا رنگ مورد علاقه اش را از میان مدادها انتخاب کرده و جدا نماید هنگامی که رنگ خود را انتخاب کردند، شما به کمک رنگ انتخاب شده می توانید شخصیت آن فرد را  بر اساس رنگ یا رنگهایی که انتخاب کرده تعیین نمایید .

روانشناسی هر رنگ به صورت زیر است :

رنگ آبی

آبی ، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم در سراسر جهان است، افرادی که این رنگ را دوست دارند، عمدتا ادم های احساساتی ای هستند که طبیعتا صلح جو هستند و آرامش را در معنویت می بینند.

رنگ آبی پرطرفدار سبب می شود تا بدن مواد شیمیایی آرامش بخش تولید کند،و خیلی مناسب برای اتاق خواب کودکان است . البته رنگ آبی می تواند سرد و یأس آور هم باشد. در مصاحبه های شغلی پوشبدن رنگ آبیوفادار به نظر می آید که این گروه از افراد در اتاقهای آبی فعال ترند.

این رنگ مناسب خانه های به شدت آفتاب گیر است زیرا با القای حس سرما، دمای اتاق را تعدیل می نماید و فضایی با دمای متعادل به وجود می آورد. این رنگ کاهش دهنده ی تعداد تنفس است و استفاده از آن برای افراد دارای استرس و فشارهای عصبی بسیار توصیه می شود .

طرفداران این رنگ افرادی زیرک، وفادار، برون گرا و صادق هستند. اگر در مکانی از خانه از رنگ قرمز استفاده کردید برای کاهش میزان شدت آن در کنار آن از رنگ آبی استفاده کنید. با استفاده از این رنگ می توانید هوس و احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید.

افراد علاقمند به این رنگ ظاهری آرام دارند و دیگران برای آنها احترام زیادی قائلند. این افراد در خرید و پوشش لباس قناعت می کنند . میل به تنهایی دارند و پشتکار زیادی دارند و همیشه کارهای خود را از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجام می دهند.

 

رنگ سفید

سفید رنگی است که برای نشان دادن پاکیزگی و مترادف با بی گناهی و خلوص است، این ویژگی ها خصوصیاتی چون خلاقیت، صلح و آرامش را در افرادی که به این رنگ  علاقه مند هستند را نشان می دهد، به ویژه اگر آن ها در سن نوجوانی هستند، ولی اگر افراد مسن رنگ سفید را دوست داشته باشند، ممکن است نشان دهنده ی این باشد که این افراد آرمان های غیرمنتظره ای دارند و ترجیح می دهند که یک زندگی کامل داشته باشند.

رنگ سفید نور به علت منعکس کردن نور رنگ تابستانی محسوب می شود و رنگی پرطرفدار برای دکوراسیون و مد است زیرا با همه چیز تناسب دارد. افراد علاقمند به رنگ سفید افراد آرام و شنونده ای خوب هستند . آنها به نظر دیگران اهمیت می دهند و به دوستی ها بها داده و وقت خود را آزادانه در اختیار دوستانشان قرار می دهند .

 

رنگ سبز

اگر شما رنگ سبز را دوست دارید ، احتمالا شما “التیام دهنده” هستید، این اشخاص برای کمک به دیگران  همیشه پیش قدم هستند و همچنین شنوندگان خیلی خوبی هم هستند، که سبب می شود تا مشاوران شگفت انگیزی هم باشند و تعجب نکنید در صورتی که بسیاری از این افراد دوست دارِ محیط زیست، فعالان حیوانی و حتی سبزی خوار هستند.

این رنگ مظهر طبیعت و نشاط آور و آرامش بخش است. سبز تیره مربوط به مردان و محافظه کارانه است و همچنین نشان دهنده ثروت است.

زندگی با طرفداران این رنگ آسان است. این افراد با افراد علاقه مند به رنگ پرتقالی تفاهم زیادی دارند . برخورد این افراد با دیگران بر پایه ی اصول و قرارداد است. این افراد بسیار کنجکاوند و مایلند از از کار دیگران سر درآورند.

 

رنگ خرمایی مایل به قرمز

این رنگ اغلب رنگ موردِ علاقه ی افراد سالمند است، که معمولا در طول زندگی خود با برخی از سختی ها روبه رو شده اند و این موضوع آن ها را به دلیل تجربه هایشان ، قوی تر و بالغ تر می کند. چنین افرادی طبیعتا سخاوتمند هستند و بنابراین در بین دوستان و خانواده شان محبوب می باشند.

 

رنگ قرمز

اگر شما به رنگ قرمز علاقه مند باشید ، شخصی با انگیزه، بلند پرواز، پرشور و شاید حتی پرخاشگر هم باشید و قبل از اینکه مردم را به صورت منفی قضاوت کنید، دوبار فکر نمی کنید.

این رنگ گرم نماد هیجان، توانگری، عشق و افراط است و رنگی انرژی زا و نیرو بخش است. استفاده طولانی مدت از این رنگ باعث بروز پرخاشگری و ایجاد حرکات تکانه ای در افراد می شود. قرمز، پرشورترین و تندترین رنگ است که سبب سریعتر شدن ضربان قلب و تنفس می شود. این رنگ مظهر عشق و تنفر و فداکاری و خشونت و خون و آتش است . افراد علاقمند به این رنگ هرگز نمی توانند در زندگی بی تفاوت باشند.

همچنین اشخاص علاقه مند به رنگ قرمز ، تند و سرکش و فعال و شجاع و کمی عجول هستند. و ممکن است بارها در عشق شکست بخورند.با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود.

دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل را دارند اما در مقابل حسن زیادی مانند خوش قلبی و حس بزرگ طلبی دارند. در تجارت تهاجمی عمل می کنند اما در امور شخصی اینگونه نیست . آنها ترجیح می دهند بیشتر راجع به کار صحبت کنند نه روابط.

رنگ ارغوانی

ارغوانی رنگ عارفها و روانگران ها است .

ارغوانی، رنگ سلطنتی و نشانگر تجمل، ثروت و ظرافت است. دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافتها می شوند و معمولا مغرور و اجتماعی هستند. همچنین این افراد بیشتر به امور معنوی می پردازندو این رنگ مورد پسند عرفا هم می باشد.

 

رنگ صورتی

هر چند رنگ صورتی رنگی زنانه است، ولی امروزه این موضوع چیزی بیش از یک مفهوم جنسیتی نیست، زیرا دختران می توانند رنگ های زیادی داشته باشند و پسران هم ممکن است رنگ مورد علاقه شان رنگ صورتی باشد، اگر صورتی رنگ مورد علاقه شما ست، پس شما دارای شخصیتی هستید که نیاز به دوست داشته شدن دارید تا احساس امنیت کنید، چنین افرادی بطور طبیعی آرام هستند ، با این حال، آنها دوست ندارند احساساتشان را بروز دهند ، مگر در مقابل افرادی مورد اعتمادی که خودشان می خواهند.

این رنگ رویایی وآرامش بخش همان قرمز است که کمرنگ شده بنابراین اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایمتر را هم دارا هستید ، و جتما تیپ شخصیتی شما این گونه است که : با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید.

افراد علاقمند به این رنگ دیگران را خوب درک می کنند و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنند و به دلیل نشاط و شادابی محبوب اطرافیان خود هستند. این افراد در زندگی با شکستها، خشونتها و دشواری های زندگی زیادی مواجه شده اند.

رنگ زرد

اگر به رنگ زرد علاقه دارید .پس شما حس شوخ طبعی قوی دارید، عاقل و تخیلی هستید و اغلب در تفکرات و چارچوب های زندگی، خطوط قرمزی دارید، گاهی اوقات در مورد ایده های بزرگ خود فکر می کنید، که به نوبه خود منجر به مسئولیت های شما می شود.

رنگ زرد تمرکز را افزایش می دهد، متابولیسم ( سوخت و ساز) راتسریع می کند. طرفداران این رنگ عاشق صحبت کردن هستند و همیشه حرفی برای گفتن دارند. این افراد بسیار اجتماعی و شوخند به همین دلیل افراد زیدی را جذب خود می کنند.

رنگ نارنجی

اگر رنگ مورد علاقه شما نارنجی است، پس شما عاشق خارج از منزل هستید، به خصوص طبیعت . راه طولانی در ساحل یا یک پیک نیک در جنگل – هر دو جزئیاتی ایده آلی برای شما هستند.

شما دوست دارید با طبیعت هماهنگ باشید و احتمالا عاشق حیوانات نیز هستید، علاوه بر این، افرادی که نارنجی را دوست دارند تحریک آمیز و متفکر هستند و نمی توانند برای مدت طولانی عصبانی باشند، که این اخلاق باعث می شود آن ها در برابر کسانی که دوست دارند، عزیز شوند.

رنگ پرتقالی :

شغار علاقه مندان به رنگ پرتقالی :صداقت آری، هوسبازی هرگز

افراد علاقمند به این رنگ متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند. به سختی می توان در این افراد نفوذ کرد اما اگر کسی آنها را دوست داشته باشد ، می تواند با او به آسانی ازدواج کند. این افراد هوسباز نیستند و هنگام دوستی بسیار صادق و فداکارند. اگر این افراد با فردی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج کند سعادتمند خواهد شد.

رنگ قهوه ای

از به رنگ قهوه ای علاقه مندید پس شما قابل اعتماد، صبور و مهربان و یک انسان فوق العاده هستید، شما معمولا قبل از تصمیم گیری های مهم باید 1000 بار فکر کنید.باثبات و مقدس، شاعرپیشه و کمی فیلسوف مآب هستید. به ندرت تغییر عقیده می دهید و بعد از تصمیم گیری آن راعملی می کنید.

این افراد در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستند. آنها به سختی پولشان را خرج و مقداری را نگه می دارند. برخی مواقع با اطرافیان خود رفتار خشونت آمیزی در پیش می گیرند. در عشق بدبین و تند نیستید. شخصی منطقی هستند و فقط به خودشان اعتماد دارند .

رنگ فیروزه ای

از ویژگی های این افراد پیچیدگی ، تخیلی و اصیل بودن است، ، این افراد همیشه به نظر میرسد که بانمک هستند، مهم نیست که چقدر از آشفتگی عاطفی در داخلشان وجود داشته باشد، آنها هوشمند و مقاوم هستند و در برخی موارد ممکن است به عنوان “خارج” از واقعیت ، نامیده شوند و درخواست کسانی که کمک میخواهند را رد میکنند.دوستداران این رنگ اسرارآمیز، احساساتی هستند و به خوبی از پس کارهای شخصی خودبر می آیند. این افراد پشتکار دارند و باثباتند و به نصایح دیگران توجه نمی کنند.

رنگ خاکستری

اگر انتخاب شما رنگ خاکستری باشد :شما در کسب و کار در دفتر خود شناخته شده هستید، اگرجوان هستید، ممکن است در زندگی خود ، در مسائل مختلف پا پس بکشید و اگر اینطور است شاید وقت آن باشد که به دنبال کمک حرفه ای باشید، زیرا در این سن، شما باید شاد و آرام باشید، نه اینکه به اندازه جهان غم داشته باشید.

افراد علاقمند به این رنگ اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند. خاکستری رنگ عقلا است و افراد علاقمند به این رنگ درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال میدانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند. در عشق تمایل بر افراد مسن تر از خود دارند و توجهشان را کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارندجلب می کند.

رنگ بنفش کمرنگ

در حال حاضر این رنگ یکی از آن رنگ هایی است که معمولا رنگ مورد علاقه مردم نیست، بنابراین اگر این رنگ را دوست دارید، بدانید که منحصر به فرد هستید، شما دوست دارید که خود را در فرهنگ غوطه ور کنید و این موضوع می تواند در دکوراسیون منزل و لباس پوشیدنتان منعکس شود، به عنوان مثال، شما همیشه بهترین لباس در یک مهمانی را می پوشید و خانه تان همواره مکمل هایی را برای زیبایی دریافت می کند.

رنگ بنفش

این رنگ بدان معنی است که شما بسیار هوشمند و باهوش هستید و تمایل به ایستادگی دارید. خب، بنفش همچنین به این معنی است که شما طبیعتا یا از طریق تلقین یک شخص نا منظم هستید .

دوست دارید که در مقام قدرت قرار داشته باشید. از سویی دیگر، بنفش نیز رنگ معنویت است، بنابراین، اگر در مرحله بعدی زندگی خود، انسانی معنوی شدید ، تعجب نکنید. این افراد با اراده و تا حدی کله شق هستند و قبل از دیگران به خودشان توجه می کنند .

رنگ خردلی

رنگ آدم های خوش قلب

اگر رنگ خردلی را انتخاب کردید پس شما خیلی ملاحظه کارید . دوستی برای شما یک دنیا ارزش دارد با همه دوست هستید مواظب باشید چون بعضی مواقع اعتماد کردن به هر کسی برای شما دردسر ساز می شود .

رنگ مشکی ( سیاه )

مشکی رنگ سلطه و قدرت است. آه، رنگ لباس مورد علاقه همه، سیاه است. پس اگر شما سیاه را دوست دارید چه شخصیتی دارید؟ خوب، شما ظریف و با شکوه هستید، شخصیتی دارید که خودنمایی را دوست ندارید اما خودتان به یکی از آنها تبدیل شده اید که خود نمایی میکنند. آنها دوست دارند که به عنوان موجودات مرموز درک شوند و از آشفتگی ظاهری مردم در مورد درک انگیزه های واقعی شان لذت ببرند.

این رنگ برای مد پرطرفدار است چون شخص را لاغرتر نشان می دهد. رنگ مشکی نشان دهنده اطاعت و فرمانبرداری است به همین دلیل کشیشها رنگ مشکی می پوشند. لباس مشکی می تواند مقهور کننده باشد، یعنی با پوشیدن این لباس منزوی یا شریر به نظر برسید . خوب است بدانید مشکی ، رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است.

دوستداران این رنگ به اطرافیان خود احترام می گذارند و از هیچگونه کمکی به آنها دریغ نمی کنند . آنها به عقاید و نظریات دیگران اهمیت داده و نظر دوستانشان برای آنها بسیار مهم است . نظراتشان را به کسی تحمیل نمی کنند. به دنبال مد هستند و پول زیادی را بابت این چیزها می پردازند.

همچنین بخوانید : هنر نقاشی روی شیشه (ویترای )

همپنین بخوانید : نکاتی در آموزش نقاشی با پاستل